تبلیغات
آریایی
» جشن سپندار مذگان ( پنجشنبه 20 بهمن 1390 )
» سخنان زیبای کوروش بزرگ ( چهارشنبه 19 بهمن 1390 )
» آموزه‌های اشوزرتشت و دموكراسی كوروش ( چهارشنبه 19 بهمن 1390 )
» حذف سلسله های پادشاهی از کتابهای درسی ایران ( چهارشنبه 19 بهمن 1390 )
» نامه معاویه درباره ی ایرانیان ( پنجشنبه 13 بهمن 1390 )
» نماز در دین زرتشت ( پنجشنبه 13 بهمن 1390 )
» زندگی در دوران هخامنشیان ( پنجشنبه 13 بهمن 1390 )
» عدد پی در ساخت تخت جمشید ( پنجشنبه 13 بهمن 1390 )
» اشکانیان ( پنجشنبه 13 بهمن 1390 )
» زندگی نامه کوروش کبیر ( جمعه 6 آبان 1390 )
» جشن آبریزان ( دوشنبه 17 مرداد 1390 )
» زندگی نامه آریو برزن ( یکشنبه 19 تیر 1390 )
» وصیت نامه داریوش بزرگ ( چهارشنبه 15 تیر 1390 )
» سخنی از داریوش بزرگ ( چهارشنبه 15 تیر 1390 )
» کتاب هایی درباره ی هخامنشیان ( شنبه 11 تیر 1390 )

یلدایلدا، جشن تولد مهر

   جشن شب چله در ایران قدمتی چند هزار ساله دارد، واز هزاران سال پیش این شب که بلند ترین شب سال است، نزد ایرانیان شناخه شده بود. آنها بر این باور بودن که در این شب اهریمن تاریکی به نبرد با نور و روشنایی بر می خیزد و در پایان، خورشید پیروز می شود. از اینرو این شب را شب ((یلدا)) می نامند که از واژه سریانی به معنی ((تولد)) گرفته شده است، چرا که روزی که پس از این شب می آید هنگامه تولد مهر یا خورشید است واز آن پس روزها بلند می شوند.

   به گفته ابوریحان بیرونی در آثار الباقیه، روز اول دی، خور ماه (خورشید ماه) نامیده می شد ودر ((قانون مسعودی)) نسخه موزه ی بریتانیای لندن((خره روز)) ثبت شده است ودر برخی منابع دیگر آنرا ((خرم روز)) آورده اند، ولی از آنجا که این شب آغاز چله بزگ (تا دهم بهمن ماه) که هنگام جشن سده (آتش) است، ایرانیان نام آنرا شب ((چله )) گذاشته اند.

   مسیحیان جهان این جشن را با نام جشن تولد مسیح بر گزار می کنند که ریشه در همان جشن تولد مهر در آیین میترائیسم یا مهر پرستی کهن ایران دارد.

   ایرانیان در این شب آتش می افروختند تا تاریکی و اهریمن بگریزد و روشنایی زودتر پیروز شود. سفره ای که در این شب برای جشن می گستردند بسیار رنگارنگ و باشکوه است تا شایسته تولد خورشید و خور ارزش نور و روشنایی اوباشد.

   در این سفره میوه های تابستانی به رنگ سرخ مانند انار وهندوانه می گذارند زیرا که دوستداران مهر (میترا) در هزاره ها پیش به رنگ سرخ دل بستگی داشتند و سرخی بامدادان (پیش از برآمدن خورشید) را ((زادگاه ایزدمهر))می دانستند؛ ودیگر میوه های تازه وخشک را در آن جای می دادند و از ایزد مهر برای گذراندن زمستانی خوش و داشتن بهار و تابستانی پربرکت درخواست لطف و یاری می کردند.

   سفره ی این شب سفره ی ((میزد)) است ومیزد عبارت است از میوه های تر وخشک و آجیل که زرتشتیان آنرا ((لُرک )) می نامند که به افتخار اورفرد و مهر گذاشته میشود.

   در این شب چراغی در خانه تا بامداد روشن است تا اهریمن فرصت دژخویی و تباهی نیابد و مهر متولد شود.

      

      


ادامه مطلب...

 

پیج رنک گوگل

پیج رنک